logo
HANSRAJ MODEL SCHOOL
Punjabi Bagh, New Delhi
Latest News  
 

.

.

.

Hansraj Premier League-1

.

Hansraj Premier League-1

Korea Story Telling

.

Korea Story Telling

IMA Distinguished Services Award

.

IMA Distinguished Services Award

Junoon Theatre Group

.

Junoon Theatre Group

Model United Nations -2017

.

Model United Nations -2017

Vanmahotsav

.

Vanmahotsav

World School Excellence Award -2017

.

World School Excellence Award -2017

.

.

.

Investiture Ceremony

.

Investiture Ceremony

Exceptional Women of Excellence in Academia- 2017

.

Exceptional Women of Excellence in Academia- 2017

Interact Installation

.

Interact Installation

Biz Buzz

.

Biz Buzz

.

.

.

.

.

.

Outstanding Physical Education Teacher / Coach Award - 2017

.

Outstanding Physical Education Teacher / Coach  Award - 2017

Golden Jubilee Finale

.

Golden Jubilee Finale

Golden Jubilee Finale

.

Golden Jubilee Finale

.Golden Jubilee Finale

.

.Golden Jubilee Finale

Golden Jubilee Finale

.

Golden Jubilee Finale

Golden Jubilee Finale

.

Golden Jubilee Finale

.Golden Jubilee Finale

.

.Golden Jubilee Finale

Golden Jubilee Finale

.

Golden Jubilee Finale

.Golden Jubilee Finale

.

.Golden Jubilee Finale

.

.

.
About Our School

On May 7, 1966, an era began. Luminaries in the DAV College Management Committee (DAVCMC) envisioned a Renaissance-the first DAV co-educational school... Read More

Principal's Message

In June 2015, I entered Hansraj Model School, Punjabi Bagh, with a dream in my eyes and determination in my vision to contribute my very best in making the institution reach... Read More

​Student Creativity Corner
 
Show More
 
Happy Birthday

26/02/2013
Name : MANAV KUMAR
Father Name : AJAY KUMAR
Mother Name : MEENAKSHI
Class :P.S. | Section : B

27/02/2013
Name : TAVISHI
Father Name : ANAND RAJ
Mother Name : DEEPA
Class :P.S. | Section : D

26/02/2014
Name : ADITYA JENA
Father Name : SANJEEV KUMAR JENA
Mother Name : GEETANJALI JENA
Class :P.S. | Section : E

26/02/2014
Name : AYAAN KOHLI
Father Name : AMAN KOHLI
Mother Name : PARUL KOHLI
Class :P.S. | Section : E

26/02/2014
Name : BHUMIKA
Father Name : HEMRAJ
Mother Name : NIKKU
Class :P.S. | Section : I

26/02/2013
Name : ARNAV HANS
Father Name : KAPIL DEV
Mother Name : SAPNA
Class :P.P | Section : D

27/02/2013
Name : UDAI SINGH CHAUHAN
Father Name : SHAILENDRA SINGH CHAUHAN
Mother Name : JASPREET KAUR
Class :P.P | Section : F

25/02/2013
Name : AADHVIK SHARMA
Father Name : LOVE SHARMA
Mother Name : ANU SHARMA
Class :P.P | Section : H

27/02/2013
Name : SHNAYA
Father Name : SURAJ KUMAR
Mother Name : SWATI SHARMA
Class :P.P | Section : I

01/03/2013
Name : PRANAV PANWAR
Father Name : KAMAL PANWAR
Mother Name : RAKHI
Class :P.P | Section : I

01/03/2011
Name : JAYANT AJIMAL
Father Name : VINOD AJIMAL
Mother Name : HEMA AJIMAL
Class :1 | Section : D

27/02/2012
Name : LOVE
Father Name : SANDEEP KR
Mother Name : KAVITA
Class :1 | Section : E

01/03/2012
Name : VIANCA SOBTI
Father Name : DR VIKRAM SOBTI
Mother Name : DR SMRITI
Class :1 | Section : G

27/02/2012
Name : CHERRY
Father Name : RAKESH
Mother Name : USHA
Class :1 | Section : I

26/02/2010
Name : ABHAVYA GUPTA
Father Name : VISHAL GUPTA
Mother Name : GARIMA GUPTA
Class :2 | Section : C

27/02/2010
Name : AARAV MANRAL
Father Name : VIJAY PAL SINGH
Mother Name : PREETI MANRAL
Class :2 | Section : G

28/02/2011
Name : EKAKSH GUPTA
Father Name : RAHAT GUPTA
Mother Name : SHWETA GUPTA
Class :2 | Section : H

27/02/2011
Name : BHAVIK GHAI
Father Name : JATIN GHAI
Mother Name : HEMA GHAI
Class :2 | Section : I

26/02/2010
Name : HANSIKA
Father Name : DAVANDER RAJ
Mother Name : SEEMA
Class :3 | Section : B

01/03/2010
Name : ARYAN BINDAL
Father Name : PANKAJ BINDAL
Mother Name : SANGEETA BINDAL
Class :3 | Section : D

25/02/2010
Name : BHAGAT SINGH
Father Name : MANDEEP SINGH
Mother Name : RAVINDER KAUR
Class :3 | Section : F

27/02/2009
Name : ADITYA KUMAR
Father Name : RAKESH KUMAR
Mother Name : MEENA
Class :3 | Section : F

01/03/2010
Name : SIDDHI SHARMA
Father Name : SUMIT SHARMA
Mother Name : ARCHANA SHARMA
Class :3 | Section : G

25/02/2010
Name : ANSH BUDHIRAJA
Father Name : JITENDRA BUDHIRAJA
Mother Name : VANDANA BUDHIRAJA
Class :3 | Section : G

01/03/2010
Name : UMANG
Father Name : JITENDER KUMAR
Mother Name : ANITA
Class :3 | Section : I

25/02/2009
Name : NAMAN MITTAL
Father Name : HIMANSHU AGGARWAL
Mother Name : SAVITA AGGARWAL
Class :3 | Section : I

26/02/2009
Name : DIVYA SHARMA
Father Name : VISHAL SHARMA
Mother Name : NEERU JAIMINI
Class :4 | Section : D

26/02/2009
Name : DEVANSH ARORA
Father Name : LATE RAHUL ARORA
Mother Name : PUNEETA ARORA
Class :4 | Section : G

25/02/2009
Name : SEJAL NARANG
Father Name : NEERAJ NARANG
Mother Name : MONIKA NARANG
Class :4 | Section : G

25/02/2009
Name : JAGRITI YADAV
Father Name : PRADEEP YADAV
Mother Name : MANJU YADAV
Class :4 | Section : H

29/02/2008
Name : ASHMIT
Father Name : SUMIT GUPTA
Mother Name : VARUNA GUPTA
Class :5 | Section : H

01/03/2008
Name : YUVNA LALIT
Father Name : KAPIL LALIT
Mother Name : DEEPTI
Class :5 | Section : H

01/03/2007
Name : PARI BINDAL
Father Name : PANKAJ BINDAL
Mother Name : SANGEETA BINDAL
Class :6 | Section : C

26/02/2005
Name : PRANAV KHANNA
Father Name : SAHIL KAHNNA
Mother Name : RITU KHANNA
Class :7 | Section : C

01/03/2005
Name : ARNAV JAIN
Father Name : AJAY JAIN
Mother Name : PRIYANKA
Class :7 | Section : C

27/02/2006
Name : RAM PRASAD ARORA
Father Name : SHIV KUMAR ARORA
Mother Name : SHIVANI ARORA
Class :7 | Section : F

28/02/2006
Name : SUVAN WADHWA
Father Name : ANIL KUMAR
Mother Name : JYOTI WADHWA
Class :7 | Section : G

26/02/2004
Name : ISHI CHOPRA
Father Name : RAKESH CHOPRA
Mother Name : ANU
Class :8 | Section : A

28/02/2004
Name : RIYA SHARMA
Father Name : RAJINDER SHARMA
Mother Name : BABITA SHARMA
Class :8 | Section : B

27/02/2004
Name : DIVYAM GOYAL
Father Name : MUKESH GOYAL
Mother Name : KRISHNA GOEL
Class :8 | Section : B

28/02/2004
Name : VIDIT SACHDEV
Father Name : KRISHAN SACHDEV
Mother Name : SANGEETA
Class :8 | Section : C

25/02/2004
Name : ARV NAGPAL
Father Name : GOPAL DASS
Mother Name : REENA NAGPAL
Class :8 | Section : C

28/02/2006
Name : VRINDA GARG
Father Name : VIKAS GARG
Mother Name : YASHIKA GARG
Class :6 | Section : C

25/02/2007
Name : VEER SINGH
Father Name : JA. GURVINDER SINGH
Mother Name : PERMINDER KAUR
Class :6 | Section : E

27/02/2007
Name : KRISHNA SETHI
Father Name : KAMAL SETHI
Mother Name : NISHA SETHI
Class :6 | Section : I

26/02/2006
Name : SUSHANT CHHABRA
Father Name : SUDHIR CHHABRA
Mother Name : NIDHI CHHABRA
Class :7 | Section : A

25/02/2005
Name : MANASVI KHANNA
Father Name : HEMANT KHANNA
Mother Name : UMA KHANNA
Class :7 | Section : A

25/02/2006
Name : GUNRAJ SINGH
Father Name : RAVINDER SINGH
Mother Name : MANJEET KAUR
Class :7 | Section : A

25/02/2004
Name : SAMAY JAIN
Father Name : ARIHANT
Mother Name : ANTIMA JAIN
Class :8 | Section : E

25/02/2005
Name : ADITYA CHOUDHARY
Father Name : SANJEEV CHOUDHARY
Mother Name : AARTI
Class :8 | Section : F

28/02/2005
Name : RAVIT PULYANI
Father Name : VINOD PULYANI
Mother Name : AASTHA PULYANI
Class :8 | Section : F

29/02/2004
Name : VAIBHAV SURANA
Father Name : PANKAJ SURANA
Mother Name : REKHA
Class :8 | Section : G

27/02/2003
Name : ABHINAV AGARWAL
Father Name : SANDEEP AGARWAL
Mother Name : RUCHI AGARWAL
Class :9 | Section : B

01/03/2003
Name : SHIVANI RAWAT
Father Name : JAMAN SINGH RAWAT
Mother Name : DEEPA RAWAT
Class :9 | Section : E

01/03/2003
Name : PARTH
Father Name : PRADEEP KUMAR
Mother Name : RACHNA
Class :9 | Section : F

27/02/2001
Name : CHAHAT CHOUDHARY
Father Name : DEVI DASS CHOUDHARY
Mother Name : ASHA CHOUDHARY
Class :9 | Section : G

01/03/2003
Name : AADHAR SETHI
Father Name : ANIL SETHI
Mother Name : ANUPMA SETHI
Class :9 | Section : G

01/03/2002
Name : SHIVAM RAJORIYA
Father Name : DIGAMBER SINGH
Mother Name : SUNITA
Class :10 | Section : A

27/02/2002
Name : MRIGYA KHANNA
Father Name : ANIL KHANNA
Mother Name : RITA KHANNA
Class :10 | Section : A

28/02/2002
Name : MEGHA BINDRA
Father Name : YADRAM
Mother Name : PREETI BINDRA
Class :10 | Section : A

01/03/2003
Name : RAMDEV AACHARYA
Father Name : NA
Mother Name : MEERA
Class :10 | Section : A

27/02/2002
Name : MANAV KHANNA
Father Name : ANIL KHANNA
Mother Name : RITA KHANNA
Class :10 | Section : B

28/02/2002
Name : PRATHAM NAGPAL
Father Name : LALIT NAGPAL
Mother Name : ANJALI NAGPAL
Class :10 | Section : H

25/02/2001
Name : NIKITA SAIGAL
Father Name : PULKIT SAIGAL
Mother Name : REKHA SAIGAL
Class :11 | Section : B

25/02/2001
Name : DIVYANSH DAHIYA
Father Name : YOGENDER SINGH DAHIYA
Mother Name : SUMAN DAHIYA
Class :11 | Section : C

28/02/2001
Name : AAKASH SINGH
Father Name : SHASHI KUMAR SINGH
Mother Name : REEMA SINGH
Class :11 | Section : D

28/02/2001
Name : ARSH AGGARWAL
Father Name : RAKESH AGGARWAL
Mother Name : ALKA AGGARWAL
Class :11 | Section : G

25/02/2001
Name : DIYA SARAWAGI
Father Name : K L SARAWAGI
Mother Name : PUJA SARAWAGI
Class :11 | Section : G

26/02/2001
Name : ARCHIT CHAWLA
Father Name : SURENDER CHAWLA
Mother Name : POONAM CHAWLA
Class :11 | Section : G

25/02/2001
Name : DEVIKA SINGH
Father Name : ANIL KUMAR'
Mother Name : SHIKHA ROHILLA
Class :11 | Section : G

28/02/2001
Name : ANSHULA SINGH
Father Name : YOGESH SINGH
Mother Name : NA
Class :11 | Section : H

28/02/2001
Name : ANUSHKA SINGH
Father Name : YOGESH SINGH
Mother Name : DIVYA SINGH
Class :11 | Section : H

27/02/2000
Name : SUNITA LAKRA
Father Name : SAROJ LAKRA
Mother Name : BASANTI LAKRA
Class :12 | Section : C

01/03/2000
Name : REETIKA GOEL
Father Name : KAMAL KISHORE GOEL
Mother Name : NANDINI GOEL
Class :12 | Section : D

26/02/2000
Name : NISHI
Father Name : RAKESH
Mother Name : SARIKA DAHIYA
Class :12 | Section : D

26/02/2000
Name : NEIL SHARMA
Father Name : VIKRAM SHARMA
Mother Name : ROMILA SHARMA
Class :12 | Section : E

29/02/2000
Name : KASHISH GUPTA
Father Name : NA
Mother Name : NALINI GUPTA
Class :12 | Section : E

28/02/2000
Name : VIVEK GUPTA
Father Name : RAKESH
Mother Name : USHA GUPTA
Class :12 | Section : E

25/02/2000
Name : TEJASVI VATS
Father Name : NEERAJ VATS
Mother Name : ANJANA VATS
Class :12 | Section : F

01/03/2000
Name : ADITYA CHATURVEDI
Father Name : HARI OM CHATURVEDI
Mother Name : BAN MALA
Class :12 | Section : G

27/02/2000
Name : PARTH GOEL
Father Name : SATYAVIR GOEL
Mother Name : SUNITA GOEL
Class :12 | Section : G

27/02/2000
Name : NILESH NEGI
Father Name : HEMANT NEGI
Mother Name : SARITA NEGI
Class :12 | Section : G

26/02/2000
Name : TANNU SHARMA
Father Name : VIJAI SHARMA
Mother Name : SANDEEPA SHARMA
Class :12 | Section : G

25/02/2011
Name : NAMAN SHARMA
Father Name : RAJESH SHARMA
Mother Name : SAKSHI SHARMA
Class :2 | Section : J

26/02/2009
Name : DARSH GUPTA
Father Name : SANDEEP GUPTA
Mother Name : VANDANA GUPTA
Class :4 | Section : I

25/02/2009
Name : DHRUV SHARMA
Father Name : SANJAY SHARMA
Mother Name : ARTI SHARMA
Class :4 | Section : I

01/03/2010
Name : SHAURYA JAIN
Father Name : AMIT JAIN
Mother Name : MADHVI JAIN
Class :3 | Section : J

27/02/2010
Name : DIYA KHURANA
Father Name : KAPIL KHURANA
Mother Name : PINKY KHURANA
Class :3 | Section : J

26/02/2014
Name : JEEVESH KUNDRA
Father Name : VINAY KUNDRA
Mother Name : VANDANA KUNDRA
Class :P.S. | Section : J

28/02/2008
Name : NIHARIKA CHHABRA
Father Name : RAVI CHHABRA
Mother Name : ARCHANA CHHABRA
Class :5 | Section : I

29/02/2000
Name : HIMANSHU WADHWA
Father Name : RAJESH WADHWA
Mother Name : MAMTA WADHWA
Class :12 | Section : A1

01/03/2007
Name : JAGRITI BUDHIRAJA
Father Name : JITENDER BUDHIRAJA
Mother Name : VANDANA
Class :6 | Section : J
Student/Parent Login
 
 
Notice Board
  • Result of Pamphlet/Brochure Making Competition of class VI.

      Download
  • Result of Interclass G.K. Quiz Competition of class IV.

      Download
  • Result of English Speech Competition of class V.

      Download
  • Result of morning assembly of class X.

      Download
  • Result of morning assembly of class IX.

      Download
  • Result of Inter Class GK Quiz of class III.

      Download
  • PRE-SCHOOL ADMISSIONS (GENERAL CATEGORY) SESSION- 2018-19 DETAILS REGARDING FEE DEPOSITION FOR SELECTED CANDIDATES.

      Download
  • LIST OF SELECTED CANDIDATES FOR ADMISSION TO CLASS PRE-SCHOOL (GENERAL CATEGORY)
    SESSION- (2018-19)

      Download
  • Result of "Speaking on the topic" for class Pre-Primary.

      Download
  • Class XI 2017-18 :Annual Practical Schedule

      Download
  • Practice Papers-II for Class XII.

      Download
  • Practice Papers-II for Class X.

      Download
  • Practice Papers for Class X.

      Download
  • Practice Papers for Class XII

      Download
  • Important instructions for document verification of Pre-School admission (2018-19) shortlisted, first and second waiting list candidates.

      Download
  • Pre-School Admission 2018-19 Candidates Shortlisted after lucky draw.

      Download
  • Pre-School Admission 2018-19 first waiting list after lucky draw.

      Download
  • Pre-School Admission 2018-19 second waiting list after lucky draw.

      Download
  • Final Practical Schedule for class XII (2017-18)

      Download
  • Pre-School admission (2018-19) schedule and important instructions.

      Download
  • PRE SCHOOL ADMISSION LIST OF CANDIDATES ELIGIBLE FOR LUCKY DRAW (70 POINTS)
    SESSION- 2018-19

      Download
  • A LUCKY DRAW FOR CANDIDATES OBTAINING 70 POINTS WOULD BE HELD ON 06-02-2018 AT 10:00 A.M. IN THE SCHOOL AUDITORIUM TO DRAW THE REMAINING SHORTLISTED AND WAITING LIST CANDIDATES.

     
  • LIST OF SHORTLISTED CANDIDATES ELIGIBLE FOR DOCUMENT VERIFICATION FOR ADMISSION TO CLASS PRE SCHOOL (IN ALPHABETICAL ORDER) SESSION- 2018-19

      Download
  • Result of Innovative Attire Activity of class I.

      Download
  • Result of English Calligraphy Competition of class I.

      Download
  • Result of News Paper Designing Competition of class VI.

      Download
  • Result of Ad Zapper Competition of class II.

      Download
  • Result of Folder Making Competition of class V.

      Download
  • Result of English Spell Bee Competition of class V.


      Download
  • Admission Schedule for class Pre School (for General Category) Session 2018-19.


      Download
  • Pre-School admission 2018-19- Registration forms for admission to class Pre-School will be available online from 27/12/2017 onwards.

     
  • Result of Survey and Analysis of class IV employees with PPT. of class X.

      Download
  • Result of Movie Making Activity of class X.

      Download
  • Result of Stamp Making Activity of class X.

      Download
  • Result of Interclass English Debate Competition of class IV.

      Download
  • Result of Little Chef Competition Class VI.

      Download
  • Result of Spellathon Competition of class IX.

      Download
  • Result of English Story Telling Competition class II.

      Download
  • Result of Inter Class Competition class IV.

      Download
  • Result of English Declamation Competition class IX.

      Download
  • Result of Mathematical Rangoli Making Competition class VIII.

      Download
  • Result of Clay Modelling Competition class VII.

      Download
  • Result of Role Play Activity Competition class VII.

      Download
  • Result of BIZBUZZ 2017.

      Download
  • Result of Hindi Calligraphy Competition class I.

      Download
  • Result of Card Making Competition class V.

      Download
  • Result of Poster Making Competition class XII

      Download
  • Result of Slogan Writing Competition class XI.

      Download
  • Result of Digital Creations Competition of class III & IV.

      Download
  • Result of Rally for Rivers class VIII.

      Download
  • Result of Rally for Rivers class VII.

      Download
  • Result of NIE Workshop Best Out of Waste (Class VIII)

      Download
  • Result of NIE Workshop Best Out of Waste (Class VII)

      Download
  • Consolidated Date-Sheet from Class VI to Class XII Term-I/Half Yearly Exam-2017.

      Download
  • Result of Patriotic Song Competition (class VII)

      Download
  • Result of Collage Making Competition (class V)

      Download
  • Result of Inspiring Tales (Story Narration-Unsung Heroes) class IX.

      Download
  • Result of Calendar Designing Competition (class IX)

      Download
  • Result of Develop a Profile Competition (class VIII)

      Download
  • Result of Best out of waste (Earth Day) class VIII

      Download
  • Result of Morning Assembly (class VII)

      Download
  • Result of Morning Assembly (class VIII)

      Download
  • Result of Kite Decoration (class VI)

      Download
  • Result of English Poem Recitation (class II)

      Download
  • Result of Potrait Sketching Contest (Class VIII)

      Download
  • Result of Hindi Patriotic Poem Recitation (class I)

      Download
  • Result of PowerPoint Presentation (class IX)

      Download
  • Result of World Day Against Child Labour Write Up Competition (class VII)

      Download
  • Result of Essay Writing Competition (class IX)

      Download
  • Result of Thematic Bulletin Board/Graffiti (class XII)

      Download
  • Result of Thematic Bulletin Board/Graffiti (class XI)

      Download
  • Result of Story Telling Competition (class I)

      Download
  • Result of Bulletin Board Competition (class X)

      Download
  • Result of Bulletin Board Competition (class IX)

      Download
  • Result of Spellathon Activity Competition (class X)

      Download
  • Result of World Tiger's Day Competition (class X)

      Download
  • Result of World Tiger's Day Competition (class VI)

      Download
  • Result of Speaking Trees Exhibition Competition (class VII)

      Download
  • Result of Speaking Trees Exhibition Competition (class VIII)

      Download
  • Result of Turn Coat Activity Competition (class X)

      Download
  • Result of English Poem Recitation Competition (class III)

      Download
  • Result of Poem Recitation Competition (class VI)

      Download
  • Result of Hindi Creative Writing Competition (class V).

      Download
  • Result of First Aid Box Making Competition Class VI.

      Download
  • Result of Collage Making Class VI.

      Download
  • Result of Poem Composition class X.

      Download
  • Result of Dear Activity class IV.

      Download
  • Result of Dear Activity class III.

      Download
  • CBSE CLASS X RESULT HIGHLIGHTS 2017

      Download
  • Result of Speaking on the topic My Family My Roots (class VI)

      Download
  • Result of Hindi Poem Recitation class V.

      Download
  • Result of Drawing and Colouring Activity class Pre-Primary.

      Download
  • Result of PowerPoint Presentation Competition class X.

      Download
  • Criteria for Class XI Stream Allotment (2017-18) (for internal candidates)


      Download
  • Result of Prepare a Science Magazine class VII.

      Download
  • Result of Folder Making Activity Competition class VII.

      Download
  • Result of Develop a Scratch Game Competition class VIII.

      Download
  • Circular on Summer Vacations (2017-18)

      Download
  • Result of Best Class Assemblies Class XII

      Download
  • Result of Creative Writing Competition class V.

      Download
  • Result of Flower Arrangement Activity.

      Download
  • Result of Earth Day Poster Competition class III and IV.

      Download
  • Result of World Health Day class VIII.

      Download
  • Result of Pledge Activity/Competition class X.

      Download
  • Result of Pamphlet Making Competition class VII.

      Download
  • Result of Bulletin Board Competition class IX.

      Download
  • Stream and Section Wise Allotment Class XI 2017-18

      Download
  • Healthy partnership and committed involvement of the parents is necessary for a fruitful academic journey of the students.

      Download